בניית תכנית עסקית למיזם קנאביס רפואי במדינת ישראל

התפתחות תחום הקנאביס בעולם

מדינת ישראל הנה מהמדינות החלוצות בתחום המחקר על צמח הקנאביס ותוצריו ונחשבת כיום כמובילה עולמית בכל הנוגע למחקר קליני, מחקר מדעי, פיתוח מוצרים, טיפול בחולים, רגולציה ואיכות.

שני החומרים הפעילים העיקרים שמקורם בצמח הקנאביס נתגלו, בודדו ונחקרו ע"י פרופ' משולם וצוות עמיתי המחקר שלו באוניברסיטה העברית בירושלים בשנות ה-60.

מאז גילויו פורצי הדרך של פרופסור משולם, מחקרים מדעיים, גילויים וחידושים נוספים פורסמו בעיקר בשני העשורים האחרונים, זאת לאור העובדה כי חלק מהמדינות הסירו את איסורן לחקור ולבצע ניסויים בקנאביס ובשם החופש המדעי, אפשרו לחוקרים לבחון את הפוטנציאל של הצמח לצרכים רפואיים.

כיום, מדובר על למעלה מ-140 חומרים פעילים וחומרים נוספים שמקורם בצמח הקנאביס על זניו השונים, להם נמצאה יעילות בטיפול סוגי מחלות ומצבים רפואיים שונים, כאשר השפעת כל החומרים יחדיו נמצאה כיעילה יותר וקרויה "אפקט הפמליה". בין החומרים הפעילים הנחקרים כבר מס' שנים, ניתן למצוא חומרים כגון THC, CBG, CBC ,CBD, CBN , CBL, THCv ואחרים.

הקנאביס היה בשימוש לצרכי מרפא מזה אלפי שנים. על סמך ממצאים ארכיאולוגיים ותיעוד רב, ניתן להסיק כי משחר ההיסטוריה, הקנאביס שימש כצמח מרפא באזורים רבים ושונים על פני כדור הארץ כולל בתקופת האימפריה האשורית.

לאחר תקופת הדרה של כ-70 שנה בה צמח הקנאביס היה אסור בשימוש או מחקר ולאחר הסרת האיסור במדינות כגון בהולנד, ישראל ואורוגוואי, מדינות נוספות בעולם החלו בבחינה מחודשת של המודלים הנהוגים, ובמקביל לתגליות מדעיות חיוביות מחד ומודעות ציבורית גוברת מאידך, הגיע שוב תור הזהב של הצמח השנוי במחלוקת.

כיום ניתן לומר כי אנו מצויים בתחילתו של עידן חדש בכל הנוגע לצמח הקנאביס ומרכיביו, במסגרתו מדינות רבות בארצות הברית ובעולם כולו החלו במתן לגיטימציה לקנאביס רפואי ואף למטרות פנאי. מחקרים אקדמיים רבים נערכים בנושא, תגליות רפואיות ומדעיות יוצאות דופן מפורסמות מדי שבוע, ומיזמים של קנאביס רפואי מוקמים, כל זאת טומן בחובו פוטנציאל חברתי, כלכלי ועסקי רב.

כיום קנאביס חוקי לגמרי בחמש מדינות בארצות הברית ועוד רבות נמצאות בדרך ללגליזציה. קנאביס רפואי חוקי בלמעלה מחצי המדינות בארה"ב ורבות בדרך לאישור קנאביס למטרות רפואיות. נתונים פיננסיים מעודדים ממשיכים להגיע ממדינות בהן הפך העיסוק בקנאביס לחוקי, בכל הנוגע להיקף מכירות, יצירת מקומות עבודה, הגברת ההכנסות ממיסים ושגשוג כלכלי של העוסקים בתחום. נתונים אלו תומכים בהתרחבות תעשיית הקנאביס החוקית הן בארה"ב, אירופה והן במדינות אחרות.

מוצרי קנאביס נמצאו יעילים למחלות רבות וביניהן אפילפסיה, פוסט טראומה, פרקינסון, מיגרנה, טרשת נפוצה, קרוהן, כאב כרוני, סוגי סרטן מסוימים, תסמונת טורט, דלקות, הגברת תיאבון (חולי סרטן, אנורקסיה, איידס) ועוד רבים.

החומר הפסיכו-אקטיבי בקנאביס הנו ה-THC ונגזרותיו בלבד. כל שאר החומרים כגון CBD אינם בעלי כל פעילות פסיכו-אקטיבית. בנוסף, רמת הבטיחות של מוצרי קנאביס הנה גבוהה מאוד בהשוואה לתרופות אחרות. לחומרים הפעילים המופקים מצמח הקנאביס רעילות מינורית ומעט תופעות לוואי.

סקירת הפעילות העסקית בתחום הקנאביס בישראל עד היום

תחום הקנאביס הולך ומתפתח בשנים האחרונות בישראל ובעולם כולו. יותר ויותר מדינות בעולם מאשרות את השימוש בקנאביס בתחומן למטרות רפואיות ולמטרות פנאי. מחקרים רפואיים רבים נערכים על צמח הקנאביס ועל ההשפעה הפיזיולוגית והפסיכולוגית של החומרים הפעילים שבו על בעלי חיים ובני-אדם כמסגרת ניסויים פרה-קליניים וקליניים. גם בשנתיים האחרונות, פורסמו מס' מחקרים חדשים המצביעים על פוטנציאל גבוה ליעילות ובטיחות של מוצרי קנאביס כטיפול לאינדיקציות רפואיות חדשות. במקביל לתחום הקנאביס הרפואי כטיפול תרופתי לכל דבר עבור חולים, השימוש בקנאביס למטרות פנאי גם הוא הופך בהדרגה ללגיטימי ונפוץ יותר מבעבר.

בשנים האחרונות, אנו עדים להתרחשות רבה בתחום הקנאביס בישראל. הקמת היק"ר, היחידה לקנאביס רפואי בשנת 2013, אשר אמון על ניהול ופיקוח על הפעילות בתחום זה כולל באספקטים רגולטורים וחוקיים בכל הנוגע לבריאות הפציינטים, מחקר, איכות, בטיחות ואבטחה. בנוסף יותר ויותר רופאים מוסמכים בשנה האחרונה ע"י היק"ר על למתן רישיונות למטופלים חדשים והגברת קצב מתן רישיונות השימוש לצרכים רפואיים ופתיחת השוק בישראל.

לשם המחשה, עד לשנת 2013, מתן אישור שימוש בקנאביס רפואי במדינת ישראל, ניתן על ידי 6 רופאים בלבד. כיום, היק"ר עוסק בהכשרת מעל ל-100 רופאים נוספים.

עד לשנת 2012, קנאביס רפואי ניתן לכ-9,000 חולים בעלי רישיון בישראל, ב-2015 כ- 22,000 בעלי רישיונות.

במדינת ישראל לבדה כיום ישנם כ-30,000 חולים בעלי רשיון לשימוש בקנאביס וישנן הערכות המדברות על כמעט 2 מיליון אזרחים הצורכים קנאביס בתדירות זו או אחרת במדינת ישראל.

האם יש פוטנציאל עסקי אמיתי לתחום הקנאביס בישראל?

תחום הקנאביס הנו בעל פוטנציאל עסקי נרחב, למרות העובדה כי בישראל ובמדינות אחרות, הוא עדיין כפוף לחוקים ושימוש רפואי בו כרוך במתן רישיון.

אנו עדים למעורבות גבוהה של אמצעי התקשורת על סוגיה השונים, אשר בכללותה מתמקדת בעיקר ביתרונות השימוש בקנאביס, לצד דיונים ערים והמוניים ברשתות החברתיות, המעודדים את השימוש בצמח ומוצרים רפואיים המופקים ממנו, זאת לרוב על סמך עדויות של חולים המטופלים באמצעות קנאביס.

אנו צופים הרחבה משמעותית של השימוש בקנאביס רפואי, לצד דיון ציבורי ער ופתיחות תודעתית גוברת בכל הנוגע לשימושיו ויתרונותיו של הצמח ותוצריו.

אנו סבורים כי אנו בפתחו של שינוי דרסטי ביחס לתחום הקנאביס ובדעות הקדומות (השליליות) בהתייחסות אליו בשנים הקרובות.

בשנים האחרונות, תחום הקנאביס בישראל עובר תהליך הסדרה אשר בה לוקחים חלק משרד הבריאות, משרד החקלאות והיק"ר. במסגרת ההסדרה החדשה, אנו עדים לפעילות ענפה ומבורכת של כל משרדי הממשלה הרלוונטיים לנושא, כמו גם להכשרת רופאים ואנשי מקצוע מתחום הרפואה, קביעת סטנדרטים ורגולציות חדשות, שיפור בטיחות, יעילות ואיכות מוצרי הקנאביס השונים, הסברה, לימוד ואכיפה בכל הקשור לריבוי, גידול צמחי קנאביס, ייצור תרופות קנאביס חדשניות, ניסויים קליניים, מחקר אקדמי, ייעוץ מיזם קנאביס רפואי, שינוע, הפצה, אבטחה ועוד.

נכון להיום, המחיר אותו משלם חולה המטופל במוצרי קנאביס רפואיים בישראל הנו על בסיס חודשי ואינו תלוי בכמות שנקבעה לטיפול ע"י הרופא. מחיר חודשי למטופל במוצרי קנאביס הנו כ-370 ₪ כולל מע"מ לחודש. ההערכה הרווחת היא שבממוצע מדובר בכ-35 גר' מוצרי קנאביס רפואי למטופל לחודש (מגלם עלות מכירה של כ-11 ₪ לגרם מוצר).

העלייה במודעות הציבורית לסגולות מוצרי הקנאביס הרפואי, פרסום מחקרים חדשים, שינוי בהתייחסות והעמדה השלילית נגד הקנאביס, עלייה במספר הרופאים הרשאים להעניק רישיונות לשימוש בקנאביס רפואי, הנפקת עשרות רבות של אישורים לחקלאים, יצרנים ומפיצים חדשים בתחום (באישור משרד הבריאות), מודעות ציבורית  גוברת ואפשרות לפתיחת הייצוא ואולי יישום מדיניות אי הפללה, יביאו לתמיכה בהגדלת היקפי הפעילות העסקית והגברת צריכת קנאביס באופן חוקי.

מטופלי קנאביס להם ניתן רישיון לצריכת כמויות גבוהות של קנאביס (טיפול פאלטיבי לחולי סרטן, PTSD וכד'), ברובם כבר מטופלים כיום ועל כן, יש להניח כי הצריכה הממוצעת לחולה תקטן, דבר המגדיל את המחיר לגרם מוצר וכפועל יוצא את פוטנציאל הרווח באם מודל התשלום החודשי יישאר בעינו.

עיקרי תכנית עסקית ליזמים ומשקיעים בתחום הקנאביס

לאור כל המתרחש בתחום הקנאביס בעולם בכלל ובישראל בפרט, הרבה משקיעים ויזמים הן מישראל והן מחוצה לה, מחפשים הזדמנויות להשקעה.

על אף כל האינדיקציות החיוביות והעתיד המבטיח, מאוד קשה לומר בוודאות כיצד יתפתח תחום זה בתקופה הקרובה. יש לזכור כי אנו עדיין מדברים על צמח אשר ברוב המדינות נחשב כסם מסוכן ודרושה חקיקה מתאימה על מנת להפוך את הפוטנציאל הגדול לרווח עצום.

כאשר אנו נדרשים לבניית תכנית עסקית בתחום הקנאביס, הן עבור משקיעים פוטנציאליים או לשם קבלת מימון בנקאי, עלינו לשקף את העובדות במלואן. רצוי מאוד לבצע ניתוח SWOT אשר יפרט מהן החוזקות, החולשות, ההזדמנויות ואף האיומים הקיימים במיזם בתחום הקנאביס.

תכנית עסקית טובה למיזם קנאביס רפואי תכלול סקירה מקיפה על הנעשה בתחום בעולם, מה מתרחש בארץ, זיהוי מגמות ופרשנות להתפתחויות ולחקיקה בתחום.

בנוסף, על התכנית העסקית של מיזם ריבוי, גידול, יצור או הפצה של קנאביס ומוצריו להכיל פירוט סעיפי ההשקעה הנדרשת להקמה, הוצאות תפעול שנתיות עלויות מימון וכדומה.

כחלק מהתכנית העסקית למיזם קנאביס רפואי, יש להגדיר מהו מודל ההכנסה הצפוי כאשר יש לקחת בחשבון מה יהיה מחיר המוצר, זאת בהתאם לתרחישים שונים כגון עודף היצע, עודף ביקוש, פתיחת הייצוא ממדינת ישראל (ככל הנראה ייצור למוצרי GMP בלבד) מחירי תפרחות קנאביס לעומת מוצרי קנאביס תרופתיים.

מומלץ לכלול בתכנית העסקית מבחני רגישות לתרחישים שונים על מנת לוודא כי ההשקעה אכן נותרת אטרקטיבית, גם אם חלים שינויים אותם לא צפינו.

Comments are closed.

Call Now Button
שיתופים
Visit Us On FacebookVisit Us On Linkedin
צור קשר
טלפון : 072-233-7710
דוא"ל : [email protected]
תודה על פנייתך. נציג מטעמנו יחזור אליך בהקדם.