זיהומים וסיכונים במיצויים של צמחי קנאביס

בטיחות, יעילות ואיכות מוצרי קנאביס

בעת האחרונה אנו עדים למחקרים וכתבות רבות העוסקים בבדיקות מוצרי קנאביס ותכולתם, במקומות שונים בעולם ובמיוחד במדינות בארה"ב בהן שימוש במוצרי קנאביס הנו חוקי.

ברוב המקרים נמצא כי מרבית המוצרים מכילים ריכוזי קנבינואידים נמוכים משמעותית מאלו המצוינים על התווית או תעודת השחרור. כמו כן, ברוב הדגימות נמצאים מזהמים שונים כגון חומרי הדברה, מתכות כבדות, ממיסים אורגנים, רעלנים ומיקרואורגזנים פתוגנים שמקורם בתהליכי הגידול וייצור מוצרי הקנאביס.

בעיות בטיחות ואיכות במוצרי קנאביס

רוב שמני ה-CBD והקנאביס האחרים עדיין מיוצרים בשיטות מיצוי העושות שימוש בסולבנטים אורגניים רעילים כגון איזופנטאן, בוטאן, הפטן, פרופאן, אתנול וממסים אחרים. הממסים האורגנים משמשים למיצוי החומרים הפעילים (קנבינואידים), העלאת ריכוזם והגברת הטוהר של המוצר הסופי. יש לציין שלהבדיל מצריכת מוצרי קנאביס דרך מערכת העיכול, צריכת מוצרי קנאביס בשאיפה (עישון/אידוי/אינהלציה) מסוכן הרבה יותר היות וחומרים מסוכנים כגון שיירי חומרי הדברה וסולבנטים, במידה וקיימים, מגיעים ישירות אל זרם הדם, מבלי לעבור דרך מערכת העיכול בה הם עוברים אינאקטבציה חלקית ותהליכים מטבוליים שונים המפחיתים את ספיגתם ו/או רמת רעילותם.

לעומת שיטות מיצוי תוך שימוש בסולבנטים רעילים, קיימות שיטות מיצוי "בטוחות יותר", אשר עושות שימוש בחומרים לא רעילים כגון פחמן דו חמצני, וחומרים אחרים אשר שיירים שלהם, באם קיימים במוצר, אינם מסכנים את בטיחותו של המשתמש ואינם גורמים לתופעות לוואי מיותרות.

סוגי מוצרי קנאביס נפוצים לשימוש רפואי

בשנים האחרונות, יותר ויותר צרכני קנאביס, הן למטרות ריפוי, והן למטרות פנאי עוברים לשימוש ב-Concentrates. לצד שיפור שיטות מיצוי הקנבינואידים, פותחו מוצרי קנאביס בעלי ריכוזי חומרים פעילים גבוהים כגון Dabs, אשר חלק מהמשתמשים מוצאים את המינון המרוכז והגבוה של מוצרים אלה, כיעיל ובעל אפקט מיידי לטיפול. יחד עם זאת, עדיין רוב הפציינטים של מוצרי קנאביס למטרות רפואיות עדיין מעדיפים אידוי של תפרחות קנאביס.

מוצרי קנאביס מרוכזים (concentrates) יכולים להיות מיוצרים במס' טכנולוגיות שונות אשר מטרתן היא להפריד את הטרכומות או את הקנבינואידים שבתוכן משאר מרכיבי הצמח והחומרים הכרוכים בתהליך המיצוי ולהגיע לריכוז הרצוי במוצר הסופי:

  • מיצוי באמצעות סולבנטים בטכנולוגיות כגון BHO או RSO, חימום התערובת לשם אידוי, איסוף הסולבנט והרחקתו מהמוצר ויצירת שמן קנאביס.
  • מיצוי באמצעות סולבנטים וביצוע מס' שלבי מיצוי, הפרדה, טיהור וריכוז נוספים על מנת להגיע לקריסטלים (isolates) של קנבינואידים שונים במצב צבירה מוצק. קריסטלים אלה יכולים להיות בשימוש כחומרי גלם לתרופות או כתוספת למוצרי קנאביס או מזון אחרים.
  • איסוף טריכומות והפרדתן משאר חלקי הצמח באופן פיזיקלי כגון רשתות או קרח יבש ודחיסתן עד ליצירת Hash/Kief במצב צבירה מוצק
  • השרייה וערבוב חלקי צמח הקנאביס עם מים צוננים המאפשרים את ניתוקן של הטרכומות משאר חלקי הצמח כך שניתן לסנן, לאסוף ולייבש אותן ליצירת Bubble/Hash/Ice wax
  • מיצוי באמצעות גז-נוזלי- שימוש בבוטאן, פרופאן, פחמן דו-חמצני או ממסים אחרים הנמצאים במצב צבירה גזי בטמפ' החדר אך הנם נוזליים כאשר מצויים בלחץ או בטמפ' נמוכות. יש לציין כי שימוש בטכנולוגיה כרוך בעבודה מסוכנת מאוד עם חומרים נפיצים ודליקים בלחצים. למעט ניסיון ומיומנות גבוהה, טכנולוגיה זו מצריכה רכישת ציוד מגן ומכונות מתאימות ובטוחות אשר תהיינה מוגנות פיצוץ ועם רמות ההגנה, הבקרה והבטיחות המתאימות. לרוב, יצרנים אשר מאמצים שיטת מיצוי זו, רוכשים מערכת יצור סגורה ובעלת ההגנות המתאימות. תרכיזים המיוצרים בטכנולוגיה מסוג זה נקראים בהתאם לצבע ולמרקם המתקבל: Wax/crumble/honeycomb/budder/sap/shatter והם חצאי מוצקים.

לסיכום, שיטות מיצוי בגז נוזלי בטוחות יותר מאשר שיטות המיצוי מבוססות ממסים אורגניים, בעיקר בשל העובדה שלא נותרים שיירים של הממס האורגני במצב צבירה נוזלי.

Comments are closed.

Call Now Button
שיתופים
Visit Us On FacebookVisit Us On Linkedin
צור קשר
טלפון : 072-233-7710
דוא"ל : [email protected]
תודה על פנייתך. נציג מטעמנו יחזור אליך בהקדם.