ארבעת האלמנטים המרכזיים בגידול קנאביס איכותי

ארבעת האלמנטים המשמעותיים המרכזיים ביותר בגידול קנאביס הינם למעשה ארבעת האלמנטים הידועים מן  הטבע- אש (אור) מים (השקיה) אדמה (מצע הגידול) ואוויר (זרימה, טמפ', לחות והרכב האוויר בסביבת הצמח הקנאביס).

ארבעת האלמנטים הללו יחדיו,  נחשבים כגורמים המכריעים מה יהיו איכות התוצרת, כמות היבול ולבסוף איכות מוצר הקנאביס הסופי.

איכות משמעותה מה יהיו הטעם והארומה הסופיים של התפרחות, ריכוז החומרים הפעילים בצמח והרכבם, נוכחות מזהמים כימיים, פיזיקליים ומיקרוביולוגיים.  כמות היבול יכולה להמדד פר יחידת שטח, יחידת צמח, או הספק תאורה, ומייצגת האם וכמה הצלחנו להוציא את המיטב מהגנטיקה הספציפית שיש לנו והאם הצלחנו להגיע לתנאי הגידול האופטימליים והנאותים, מה שיוביל לניצול מקסימלי שיתורגם בפועל למשקל תפרחת לאחר ייבוש.

 

תאורה עבור גידול קנאביס

האור מהווה אולי את אחד הגורמים החשובים בגידול קנאביס. בסופו של יום, הקנאביס הוא צמח ככל הצמחים, וככזה, יכול לגדול במס' סוגי מצע גידול, מי השקיה וזרימת אוויר ועדיין רוה הסיכויים שיצליח להפיק פרחים, גם אם בכמות ובאיכות נמוכה מהרגיל. על סוג מקור האור לעומת זאת, פשוט אי אפשר להתפשר, שכן ללא האור "הנכון", הן מבחינת הסוג, העוצמה והן מבחינת משטר התאורה ואורכי הגל הרלוונטים, הצמח פשוט לא יפעיל את תהליכי הפוטוסינתזה שלו בצורה תקינה וכתוצאה מכך הן שלבי הצמיחה והן שלבי ההפרחה לא יתרחשו כנדרש והצמח עלול אף לא להפיק פרחים או טריכומות כלל.

אחד הוויכוחים עתיקי היומין בתעשיית הקנאביס עוסקים בהבדלים בין גידול פנים וגידול חוץ, כאשר סלע המחלוקת הוא בעקר השימוש במקור התאורה, אם בכלל. כמובן שבגידול פנים, ישנה הסתמכות בעיקר על מקור אור ותאורה פנימיים ובקרה טובה יותר על שאר תנאי הגידול ועל כן מתקבלת הדירות גבוהה יותר, אך שיטה זו כרוכה ב-"ריחוק" מתנאי הגידול הטבעיים של הצמח, בעוד גידול חוץ יסתמך יותר על אנרגיית השמש ובקרה פחותה יותר אך "טבעית יותר".

על דבר אחד רובם ככולם מסכימים- הטכנולוגיה הזמינה לנו כיום עדיין לא מצליחה לחקות באופן מושלם את פעילותה הטבעית של השמש, ממש כמו את "אפקט הפמליה", אין אנו עדיין מסוגלים להסביר תופעה זאת באופן מספק.

 

תאורת נל"ג לגידול קנאביס

תאורת נורה בלחץ גבוה. נורה שבנויה משפורפרת אטומה המכילה הרכב גזים מסויים אשר תוך כדי העברת זרם חשמלי, נוצר אור חזק ומחמם אשר מחקה באופן מוצלח יחסית את אנרגיית השמש. תאורת  נל"ג עדיין נחשבת כיום לנורה המוצלחת ביותר במשוואה של עלות מול תועלת. תאורה זו  קיימת במגוון רחב יחסית  של מחירים, איכויות, מתח והספק שונים. רוב מגדלי הקנאביס, בין אם הביתיים ובין אם התעשייתים משתמשים בתאורת נל"ג אך עדיין מודעים לכך שהיא אינה מהווה את "התחליף המושלם" לשמש. לצורך העניין,  מגדלי קנאביס פעמים רבות מודדים עצמם עפ"י גרם תפרחת פר וואט, כאשר "מגדל טוב" אמור להפיק גרם של צמח פר וואט אחד של הנורה שהוא משתמש בה. כמו כן, בגידול פנים יש חשיבות לגודל החלל בו מגדלים וגובהו. חשוב מאוד המרחק של מקור האור מהצמח עצמו.קרוב מדי למקור האור והצמח יכול להשרף, רחוק מדי והצמח לא יקבל את כמות האור האידיאלית שכיוונו אליה.

 

תאורת מטאל הליד/כספית/נורת פריקה לגידול קנאביס

נורה הדומה לנורת נל"ג באופן פעילותה, אך מפיקה בעיקר מה שנקרא בעגה המקצועית "אור קר" ולכן משמשת בעיקר לשלבי הגדילה של הצמח ולא לשלבי ההפרחה שכן בשלבי הצמיחה אנו רוצים לדמות את האור ה-"קר" המאפיין את תקופת החורף אך לאחר שלב הצימוח החלפת התאורה ל"חמה" תדמה יותר את עונת הקיץ, מה שיגרום לצמח להכנס לשלב ההפרחה בצורה טובה יותר.

 

תאורת לד (LED) לגידול קנאביס

לאור מחירי האנרגיה אשר האמירו מאוד בעשור האחרון, יותר ויותר מקורות אנרגיה בזבזניים פינו את הבמה לטובת טכנולוגיות "חסכניות" ואקולוגיות יותר. גם לתחום גידול הקנאביס, אשר הוצאות ההשקיה והאנרגיה לשם גידולו לעיתים מגיעות ליותר מ-50% מהוצאות הגידול, נכנסה טכנולוגיית השימוש בתאורת לד (LED), בעקר עבור גידולי פנים. נורות לד אינן מייצרות הרבה חום וצורכות הרבה פחות אנרגיה ליחידת תאורה. בשנים האחרונות, גובר השימוש בתאורת LED לגידול צמחי קנאביס. קיימים פיתוחים טכנולוגיים רבים המאפשרים לנורות לד להגיע לספקטרום מאוד רחב של אורכי גל אשר יכול להתאים לכל שלבי הצמח  מזרע ועד פריחה, דבר המאפשר גידול קנאביס המשתווה כמעט לאותה הרמה המתקבלת תוך שימוש בנורות הנל"ג (אשר כשלעצמן אינן מספיקות לכלל שלבי הצמיחה של הקנאביס).החסרון הגדול ביותר של שימוש בתאורת LED לגידול קנאביס, כמו כל טכנולוגיה חדשה הוא המחיר. מחיר של נורת לד איכותית לגידול תעשייתי של קנאביס, עשוי להגיע לכמה מאות ועד אלפים של דולרים אך ללא ספק זוהי השקעה גדולה המחזירה את עצמה בחשבונות חשמל נמוכים יותר. טכנולוגיית הלד מצוייה עדיין בצעדיה הראשונים בתעשייה ויעבור זמן עד אשר נוכל לדבר על החלפת נורות הנל"ג בתאורת לד, אך הכיוון נראה מבטיח.

 

תאורת ניאון (פלורסנט) לגידול קנאביס

תאורה אשר עובדת על אותו עקרון בסיסי של נורות הנל"ג אך מפיצה אור בטווח אורך גל שונה במעט ונחשב כאור "קר". נורת הניאון אינה מתאימה לגידול קנאביס בתקופת הפריחה שלו אך רלוונטית ביותר ונכון להשתמש בה בתקופת ההנבטה של הזרע או גידול הייחורים ועד הפיכתו לצמח צעיר בשלבי הצמיחה. שימוש התאורת ניאון/פלורסנט יבוצע כמובן בנורות בעלות הספק גבוה על מנת להגיע לרמת היעילות הנדרשת.

 

מים עבור גידול קנאביס

המים איתם אנחנו משקים את צמחי הקנאביס שלנו מהווים גורם הכרחי ומרכזי אשר יקבע את איכותו הסופית של פרח הקנאביס שלנו כמו גם את כמות היבול. בישראל מי הברז נחשבים כמים "קשים" המאופיינים בחומציות גבוהה יחסית. בנוסף, למי הברז בישראל מוסיפים גם פלואריד וכלור אשר אינם תורמים לגידול צמחי הקנאביס ועשויים להגיב באופן לא ידוע עם מרכיבים מסויימים בדשן אותו אנו מספקים לצמחים.

על מנת ולהשתמש במים "רכים", ישנם מגדלים ביתיים המשקים את הצמחים במים מסוננים או מי אוסמוזה הפוכה. מי השקיה איכותיים בגידול צמחי קנאביס צריכים להיות טהורים ככל שניתן, בעלי רמה מיקרוביאלית נמוכה ככל שניתן,  ללא מזהמים ובעלי pH נייטרלי. יש לציין שקיימות שיטות גידול קנאביס שכל כולן מתבססות על גידול הצמח במצע מים (גידול הידרופוני) המכיל נוטריינטים וחומרי הזנה נוזליים במקום שימוש במצע אדמה. שיטה זו מצריכה השקעה גבוהה יחסית בציוד והיא נפוצה יותר בקרב מגדלים בעלי יכולות להתקין ולתפעל מערכת לניטור המוליכות החשמלית של המים (EC) כמו גם מחשב השקייה, מדחסי אויר, פילטרים ושלל אביזרים אחרים המייקרים את תהליך גידול הקנאביס.

לאורך מחזור הגידול של הקנאביס, המהדרין עושים לפחות שתיים שלוש "שטיפות שמשמעותן היא למקם את עציץ הקנאביס ו לתת לו "לשבת" מתחת למים זורמים שיעברו דרך מצע  הגידול ויישטפו איתו החוצה שאריות של חומרי הדישון, הזנה ואת המזיקים למיניהם על מנת לאפשר לצמח לייצר תפרחת סופית "נקייה" וללא טעמי לוואי. השטיפה נחשבת כמוצלחת רק לאחר שהמים היוצאים מצידו התחתון של העציץ נקיים, לא מזוהמים ובעלי רמת חומציות נייטרלית. את השטיפות עצמן בדרך כלל עושים עם מי ברז או אפילו באמבטיה או במקלחת ואין צורך להשתמש במים מיוחדים. כמו כן, ישנה חשיבות רבה לאופן בה המגדל משקה את הצמח ולתדירות בה הוא משקה, כשלמעשה אחד הגורמים הכי נפוצים לכשלון של מגדלים מתחילים הוא ללא ספק השקיית יתר. כאשר פעמים רבות ההבנה היא רק לאחר מעשה.

 

אדמה ומצעי גידול קנאביס

קנאביס שמקורו מהמילה עשב באנגלית (Grass) מטבעו גדל בכל אדמה טבעית, והנו בעל יכולת הסתגלות ושרידות גבוהות. הצמח שרד בטבע מאות שנים ללא היות צמח מוגן או מתורבת. כיום,  לאחר מחקר והתעמקות במנגנוני הרביה והגידול, תוך אופטימיזציה של תנאי הגידול השונים, גם מצע הגידול הנדרש קבל הגדרה הנסמכת על עקרונות מדעיים הקשורים בעקר ליכולת השורשים לקלוט מים, נוטריינטים וחמצן מחד, ושמירה על המיקרוביום הרצוי מאידך. מצע אדמה לגידול קנאביס בד"כ יכיל תרכובות למינהן כמו מיקרו ומאקרו אלמנטים שונים, תוך שמירה על מצע אוורירי ככל שניתן על מנת לתמוך בגידול של שורשים בריאים וספיגה טובה של מים ונוריינטים.

לאדמה שבה גדל הקנאביס שני תפקידים עיקריים- הראשון שבהם הוא טכני בלבד והוא עיגון הצמח, משמע לספק לצמח מצע יציב לאחיזת השורשים שמהם נספגים אל הצמח כלל חומרי ההזנה (דשנים למשל) ולהחזיק את מבנה הצמח באופן יציב ושייתן לצמח את התשתית להמשיך ולהתפתח באופן נכון. התפקיד המשמעותי השני הנו הזנה. סך הדשנים שאנחנו מספקים לצמח נספגים דרך השורשים הממוקמים באדמה. הרכב מצע הגידול הוא שייקבע בין השאר איך וכמה חומרי ההזנה יספגו וינוצלו ע"י הצמח.

את רוב המצעים לגידול קנאביס ניתן לרכוש בכל משתלה במחירים שווים לכל כיס אך אם רוצים להגיע לתוצאות טובות יותר, יש לפנות למצעים יעודיים ומותאמים  יותר לגידול קנאביס.

 

פרילייט לגידול קנאביס

חומר אינרטי שאינו מגיב כימית לסביבתו ונראה כגרגירי קלקר קטנים במצע אדמה. היתרון של מצע זה הוא האווריריות, המאפשרת כניסת חמצן טובה יותר לשורשים וכתוצאה מכך ספיגה טובה יותר של חומרי הזנה. לעיתים רבות, מגדלים מערבבים פרילייט בסביבות 20 אחוז מסך מצע הגידול כולו וזאת ע"מ לקבל את היתרונות של שני מצעי הגידול אדמה ופרילייט יחדיו בנסיון למקסם את היתרון היחסי של אדמה רגילה בשמירת נוזלים טובה לבין היכולת של הפרילייט להכניס יותר חמצן לשורשים.

 

סיבי קוקוס לגידול קנאביס

ישנם מגדלי קנאביס אשר בוחרים לאו דווקא להשתמש באדמה ה-"מסורתית" אלא במצע של סיבי קוקוס כתחליף. ככלל, שיטות הגידול בהן משתמשים אך ורק במצע של סיבי קוקוס נחשב לדרך גידול מעט מתקדמת יותר מאשר גידול מסורתי באדמה ויש לו יתרונות וחסרונות לכאן ולכאן. מגדלי קנאביס רבים משתמשים בסיבי קוקוס על אותו עיקרון של שימוש בפרילייט בתוך מצע של אדמה רגילה, על מנת להגיע לאדמה אווריריות יותר אשר תתמוך בחדירת יותר חמצן לשורשים, לספיגתו, ובסופו של דבר לגידול צמח חזק ובריא יותר בעל יבול משופר, הן מבחינת איכות והן מבחינת כמות.

 

אוויר לגידול קנאביס

עיקר החשיבות של האויר בגידול קנאביס מתבטא בזרימת אויר במרחבי הגידול תוך יצירת תנודת ותזוזות של הצמחים במרחב הגידול,  על מנת לגרום לצמח "להלחם" על מקומו באדמה ע"י תגובתו לכוחות המופעלים ע"י הרוח. התוצאה הסופית היא בעיקר עיבוי גזע הצמח שבעזרתו יצליח לתמוך בעצמו ולצמוח ככל האפשר לאורך כל תהליכי הגידול וההפרחה. בנוסף, ללא רוח בזרימה נאותה, רוב צמחי הקנאביס יזדהמו מעובשים ומיקרואורגניזמים אשר ישגשגו הודות ללחות הגבוהה בחלל הגידול בעיקר  באיזורי התפרחות. הזרמת אויר קריר ולח, תפנה את הלחות העודפת ותאפשר גידול של תפרחות איכותיות יותר.

כחלק מתהליך הפוטוסינטזה, צמח הקנאביס קולט CO2 מן האויר דרך הפיוניות בעלים ובאמצעות אנרגיית השמש מייצר חומרים אורגניים המשמשים לבניית המסה שלו. ה-CO2 נקלט מן האויר בחממה. לרוב גידולי ה- In-door ישנן מערכות המעשירות את האויר במתקן הגידול ב- CO2 על מנת להגביר את קצב הצמיחה ולקצר את מחזורי הגידול.

כחלק משלבי הגידול של צמח הקנאביס, אנו חייבים לספק רוח בעוצמה נמוכה, מה שיאפשר לצמח להפריח פרחים גדולים יותר וכבדים יותר, דבר הרצוי ביותר לכל מגדל. בדרך כלל  יותקנו מאווררים אשר יפעלו באופן רציף בחלל הגידול, כאשר גודלם ועוצמתם תלויים בגודלו של חלל הגידול ובאפקט הרצוי למגדל. כמובן רצוי מאוד לשים לב שלא תהיה רוח חזקה מדי או ישירה על הצמח אשר עשויה להזיק להתפתחותו ותמנע מאיתנו לקבל את התוצאה האופטימלית.

 

.

Comments are closed.

Call Now Button
שיתופים
Visit Us On FacebookVisit Us On Linkedin
צור קשר
טלפון : 072-233-7710
דוא"ל : [email protected]
תודה על פנייתך. נציג מטעמנו יחזור אליך בהקדם.